2024. augusztus 10.

Interjú a telt házas koncertet adó Birta Miklóssal


Birta Miklós jazzgitár előadóművésznek minden oka megvan arra, hogy otthon érezze magát a királyok városában. Székesfehérváron évtizedek óta tanítja növendékeit arra, hogy megfelelő technikával minél érzékiebben adják elő gitáros produkciójukat. Az Alba Regia Feszt bensőséges hangulatú helyszínén, a múzeum udvarán mutatta be a tehetséges előadóművész szóló koncertjét, amire telt házas közönség volt kíváncsi.

Sokadik alkalommal van itt a fesztiválon?

Valóban nem ez az első alkalom, sokszor felléptem már a feszten, de nemcsak szólóban, hanem főleg zenekarral. Azt hiszem, hogy szólóban a harmadik alkalommal léptem fel.

Nem mindenki vállalkozik arra, hogy szóló koncertet adjon elő. Milyen nehézsége vannak ennek a műfajnak?

A hangszer sajátossága, hogy nem olyan, mint a zongora, amin a bal kéz kíséri azt, amit a jobb kéz játszik. A gitáron össze kell hangolni a két kezet, egyszerre kell megoldani, hogy legyen kíséret és dallam. Viszonylag kevés gitáros csap bele a szóló koncertezésbe. 2008-ban volt egy gazdasági válság, amikor drasztikusan csökkent a koncertek száma. Akkor kezdtem el azon gondolkodni, hogy mit csináljak, hogyan használjam ki a felszabadult időmet. Ekkor gyakoroltam ki a szólista műfajt, ami  mindig nagyon tetszett. Összeraktam egy egész estés műsor, amit ritkán játszok, de akkor nagy örömmel.

Az előadás közben sokszor érdekes történeketek mesél el dalokról, azok megformálásáról. Itt a fesztiválon nagyon értékelte a hallgatóság az egyedi ismeretterjesztést.

Örülök, ha ezt így látta. Nagyon nehezen tudom levetkőzni azt, hogy tanár is vagyok. Ezt nem csináltam mindig, de rájöttem, hogy az emberek szeretik ha a dalok megszólaltatásán túl is kapcsolatba kerülök velük, illetve láthatóan szomjazzák az efféle zenei információkat is, mivel kevesen kínálják meg őket ezekkel.

Mióta tanít a Kodolányi János Egyetemen?

2007-ben indult a művészeti tanszék, de már 2000-től tanítottam itt a városban a zenei szakközépiskolában, majd 2007-ben, amikor elindult zenei oktatás a Kodolányi János Egyetemen, akkor odakerültem. A gitároktatás mellett zeneelméletet, jazztörténetet, zenekari gyakorlatot is tanítok. Ezen a koncerten is sok tanítványom tisztelt meg a jelenlétével, ami természetesen nagyon jól esett.

Hogyan látja menyire sajátos az itteni fesztivál közönsége?

Nagyszerű dolog az, hogy a szervezők ingyenessé tették ezt a fesztivált, ezáltal rengeteg ember ellátogat a két helyszínre. Szokták mondani, hogy ez vissza felé is elsülhet, mert ami ingyen van, arról azt gondolják az emberek, hogy az nem értékes, de szerencsére, ez nem így van itt. Az emberek beülnek és meghallgatják a koncerteket. Örülök, hogy itt a városban a zenének ilyen nagy a jelentősége és az ilyen intimebb produkciók, mint az én gitárestem is helyet kaphat.

Hogyan állítja össze a műsorát?

Arra figyelek, hogy legyen a műsornak dinamikája. Legyenek vidám, de ugyanakkor visszafogottabb dalok is. Lemezkészítéskor is igyekszek történetet elmesélni, szeretek színházi produkcióban gondolkodni.

Az előadott dalok közül több dal volt olyan, amit nem csak egy szál gitárra írtak. Nem tévedek?

Jól látja, mivel kevés az az irodalom, amihez hozzá tudok nyúlni egy szólóest repertoárjának kigondolásakor. De ez engem inspirál, ha megtetszik egy dal, akkor rögtön azt nézem meg, hogy hogyan tudom azt szóló produkcióként megszólaltatni, hogy élvezhető legyen.


LEGFRISSEBB VIDEÓK

Az atomkor hajnala


„Az igazságszolgáltatás a közigazgatástól elkülöníttetik…”


A Saint-Antoine kapu pusztulása