2025. február 23.

Srí Lanka, India és Thaiföld: egyre többen keresik a spiritualitást a távoli országokban


Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró ezúttal a spirituális utazásokról beszélt az Inforádión a Világszám eheti adásában.

Egyre népszerűbbek a spirituális utak, melyek ősi kultúrák megismerését és spirituális hagyományainak bemutatását ígérik, szertartásokkal és gyógyító gyakorlatok kipróbálásával. Ezeken az utazásokon többnyire a távoli kelet országait járják be az utazók, szent helyeket keresnek fel a világ legszebb tájain.

Már külön utazási irodák is specializálódtak erre a típusú turizmusra. Wimal Morapitiye, a Jetwing Travel vezetője Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságírónak mesélt az általuk szervezett utakról.

Honnan jött az ötlet, hogy elindítsák a spirituális utazásokat?

Már régóta van igény a különleges utazásokra, például Ázsiában a jógát és meditációt, keleti gyógymódokat kínáló utak nagyon népszerűek, az utóbbi években pedig egyre jobban érdeklődnek az emberek az asztrológia iránt. Mi komplett utazásokat szervezünk, ahol spirituális élményekben lehet részük az utazóknak, kipróbálhatják a keleti gyógymódokat, miközben felfedezik az adott régiót.

Gondolom India és Srí Lanka a fő helyszínek vagy van más is, ahová utakat szerveznek?

Most jelenleg március elején indul egy utunk Srí Lankára, majd májusban Indiába és Nepálba szervezünk egy kombinált utat és még nyáron lesz Nepál-Bhután, ősszel pedig Thaiföldre is indul egy utunk. Ezekbe a térségekbe visszük el a magyar és európai utazókat, akiknek olyan programokat és látnivalókat kínálunk, amit csak ezeken a különleges helyeken láthatnak.

Kik vesznek részt ezeken az utakon és milyen az ő érdeklődési körük?

Jellemzően fiatalok utaznak velünk, olyan 30 és 60 év közötti korosztály, akik nyitottak a spirituális utak iránt, de természetesen idősebbek is vannak, ők főleg a keleti kultúra, keleti hagyományok iránt érdeklődnek.

A körülményeket nézve, fel kell készülni arra is, hogy természetközeli, keményebb helyszínekre mennek vagy hagyományos turista szállásokkal találkozhatnak?

Külön felkészülésre nincs szükségük, mivel elsősorban legalább négy csillagos szállodákban vannak a szobák, ezen felül pedig a programokon nem kötelező részt venni. A programok között szerepel, hogy részt lehet venni egy közös meditáción, buddhista szertartáson, de általában az a jellemző, hogy mindenki, aki velünk utazik, szeretné kipróbálni az ázsiai dolgokat, amibe természetesen beletartozik a gasztronómia is. Megkóstoljuk az ottani ételeket, gyümölcsöket, zöldségeket. A meditációt pedig mindenkinek javasoljuk, a jógát is, ezeken a helyszíneken autentikus élményekben lehet részük.

Ha már említette a gasztronómiát: ezekben az országokban főleg vegetáriánus ételeket kapnak az utazók?

Nem kizárólag vegetáriánus ételeket, de mind Srí Lankán, mind Thaiföldön és Indiában rengeteg friss zöldség és gyümölcs van, amit érdemes kipróbálni. Természetesen húskínálat is van, minden megtalálható, amit Magyarországon fogyasztanak, így mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb ételt, helyi fűszerezéssel.

Mit gondol, miért van az, hogy Európából és Amerikából is egy több turista utazik ilyen spirituális utakra?

Tetszik neki, hogy hogy ezekben az országokban még lassabb az élet és nem rohannak a mindennapokban. Egy európai vagy amerikai turista, amikor odamegy, próbálja a helyiek ritmusát átvenni és valamennyire lelassítani az életét. Ami még nagy előny, hogy természetesen mindig jó idő van. Thaiföldön például egész évben nyár van, így főleg, amikor itt hidegebb idő van, akkor szívesebben utaznak olyan helyre, ahol nem kell felöltözni téli ruhákba. Srí Lankán az emberek nagyon barátságosak, mindenkit mosollyal fogadnak és szívesen szóba állnak az idegenekkel is segítenek, bármilyen problémával fordulnak hozzájuk. Magyarországon mindenki a saját dolgával van elfoglalva, keveset beszélgetnek vagy mosolyognak az emberek, de amikor elutaznak, látják, hogy bár nem ismerik őket, akkor is köszönnek, mosolyognak rájuk és megkérdezik, miben segíthetnek. Én úgy látom, hogy ez tetszik az itteni embereknek, jól érzik magukat ezekben az országokban.


LEGFRISSEBB VIDEÓK

Az atomkor hajnala


„Az igazságszolgáltatás a közigazgatástól elkülöníttetik…”


A Saint-Antoine kapu pusztulása