Átadták a Szent György Kórház új, hatezer négyzetméteres épülettömbjét
Mintegy tizenhét milliárd forintból, a Modern Városok Program keretében, Magyarország Kormányának támogatásával, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának együttműködésével készült el a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház új épülettömbje.
„Nálam jobban talán csak a költöző osztályok vezetői várták ezt a fontos napot. Aki nem látott még közelről egy ilyen óriási projektet, el se tudja képzelni, hogy ez milyen sok feladattal jár. Köszönöm mindenkinek, hogy ez a csodálatos épület most átadásra kerülhet” – fogalmazott dr. Bakos Gábor, a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója az átadó ünnepségen. Hozzátette, szeretné, hogy a betegek azt éreznék, XXI. századi környezetben, XXI. századi színvonalon gyógyulnak.
„Egy jól felszerelt kórház az életmentésen túl a biztonságot is jelenti és a gyógyulás reményét adja a betegeknek, valamint családtagjaiknak. Az orvostudomány rohamos fejlődésével nem csak lépést kell tartanunk, hanem a szakemberek, orvosaink és ápolóink számára is biztosítani kell a megfelelő környezetet. Hatalmas léptékű, mintegy tizenhétmilliárd forintos fejlesztésről beszélünk, amely a Modern Városok Program keretében, igazi együttműködésben valósult meg.” – mondta Vargha Tamás miniszterhelyettes, Székesfehérvár országgyűlési képviselője.
„A napi problémák és teendők közepette is tudnunk kell megállni, ünnepelni, köszönetet mondani, és egy kicsit a jövőképet is felvázolni” – fogalmazott dr. Cser-Palkovics András ünnepi rendezvényen. Székesfehérvár polgármestere emlékeztette a jelenlévőket, hogy a 2010-es évek közepén az önkormányzati szektor két óriási segítséget kapott a kormánytól. Az egyik az adósságkonszolidáció, a másik pedig a Modern Városok Program volt, amelyben a megyei jogú városok „mondhatták meg”, milyen fejlesztésekhez szeretnének támogatást kapni. Ennek a megállapodásnak a részévé sikerült tenni a Szent György Kórház fejlesztését is.
„Így valósulhatott meg az, amit ma átadhatunk és ahová a következő hetekben, hónapokban az egyes kórházi részlegek átköltöznek” – mondta dr. Cser-Palkovics András, Hozzátette: „Nem önmagában Székesfehérvár vagy a vármegye kapott támogatást, hanem a vidék egyik legnagyobb kórháza, s ezzel az ország egyik legnagyobb agglomerációja: ami északon Győr, délen Pécs, az Közép-Magyarországon Székesfehérvár és a Szent György Kórház”
Nyul Zoltán magasépítésért felelős helyettes államtitkár a beruházás részleteit ismertette: az új épületben a Pulmonológiai, az Onkológiai és az Infektológiai osztály, valamint az azokhoz kapcsolódó ambulanciák és gondozók kapnak helyet, melynek eredményeként 112 ágyon zajlik majd a betegellátás. A több mint hatezer négyzetméter alapterületű, háromszintes épületben egy és két ágyas, akadálymentesített kórtermek kerültek kialakításra, amelyek önálló vizesblokkal is rendelkeznek. Szintén a projekt részét képezi a mobilbútorok, valamint orvostechnikai és informatikai eszközök beszerzése is.
Dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár számára a Szent György Kórház mindig is fontos volt, mert – amint felidézte – államigazgatási pályája elején tizenegy kórház, köztük a székesfehérvári is hozzá tartozott. Véleménye szerint ez az egészségügyi intézmény mindig is olyan hely volt, ahol rendben működik minden, ám a covid idején látták, hogy például az infektológiai osztály már nem felel meg a modern elvárásoknak. Ezért is volt szükséges a most átadott beruházás.
A hagyományokkal szakítva – az átadó ünnepséget, a szalagátvágást és az épület közös bejárását követően – vendéglátásra nem került sor, az arra szánt összeget Székesfehérvár Önkormányzata – a Betegápolásért Alapítványt támogatva – a kórházban folyó gyógyító munka segítésére ajánlotta fel.