2024. augusztus 9.

Oláh Krisztián: ez egy nagyon érzékeny műfaj, szinte tapintani lehetett a közönség figyelmét


Oláh Krisztián a klasszikus zenei elemeknek és kompozíciós technikáknak, valamint a kortárs jazz improvizatív sodrásának és absztrakt ritmikájának szerves kapcsolódásából építi sajátos, dinamikus zenéjét. A kiváló tehetségű jazz zongorista az Alba Regia Feszt nyitónapján a Szent István Király Múzeum díszudvarán adott elő egy nagyon bensőséges hangulatú koncertet. A közönség szűnni nem akaró tapssal jelezte, hogy nem akar távozni az előadás után.

 

Ha jól sejtem, nem első alkalommal léptél fel ma a székesfehérvári közönség előtt?

Valóban nem, hiszen már az első Alba Regia Feszt vendégeként is felléphettem 2014-ben, 10 évvel ezelőtt. Emlékszem, akkor a saját triómmal játszottam itt a kertben, majd később számos produkcióban adtam elő. Legutóbb, két évvel ezelőtt a The Coltrain Legacy formációval látogattunk el, akkor a Bartók Béla téri színpadon játszottunk. Egyedi hangulata van ennek a fesztnek. Idén rendkívül nagy megtiszteltetés ért, hogy szólókoncertre hívtak a szervezők. Ahogy beléptem a múzeum udvarára, éreztem, hogy ez egy nagyon inspiráló atmoszféra, amiben kivételes lesz játszani. Amikor a közönség helyet foglalt, akkor tényleg érezhető volt, hogy nagyon motiváló a közeg.

A koncerten említetted a közönségnek, hogy az előadásod kimondottan improvizációra épül és egy hangot sem tudnál visszajátszani úgy, ahogy elhangzott. Ez tényleg így van, a pillanatnyi zenélésre épül az improvizáció?

Most megengedtem magamnak azt a luxust, amit zenekarban nem. Jónéhány éve tudatosan építem a saját zenémet és a zenekaromat, ott mindig jól felépített, előre megkomponált program van, kizárólag a saját dalaimból. A jazz tanulásnak, a jazz játéknak fontos eleme, hogy jazz standard dalokat is játszunk, de mindenekelőtt improvizálunk. Szeretek kommunikálni a közönséggel koncert közben, hangsúlyoztam is, hogy szólóban megvan az a szabadság, hogy egy zenészhez sem kell igazodni, csak saját magamhoz. Természetesen van egy alap repertoár a fejemben, de ezek dallam- témafoszlányok. Ezekből indul el a zene, de egészen mássá formálom őket. Mivel zenei munkásságom másik 50%-át a jazz mellett a klasszikus zene teszi ki, illetve Bartók és Kodály által a népzenét is tolmácsolom valamilyen módon, ezért ezek megjelennek egy ilyen improvizáció kapcsán.

Érezted a közönség szeretetét a koncert közben? Fantasztikusan értékelték az előadást, aminek jelét adták a koncert végén.

Ez nagyon érzékeny műfaj, akkor is, ha van dob és basszus. Ilyen alkalommal, amikor csak szóló zongorán játszom, akkor az apró rezgéseket is hallja az értő közönség, a finom rezgéseket. A nagyon érzékeny, finom részeknél szinte tapintani lehetett a közönség figyelmét. Nagyon hálás vagyok ezért.

Itt maradsz még a fesztiválon, meghallgatod a további előadókat?

Természetesen belehallgatok a kiváló kollégák koncertjeibe, nemcsak fellépőként, de hallgatóként is nagy öröm itt lenni a fesztiválon.

 

 


LEGFRISSEBB VIDEÓK

Az atomkor hajnala


„Az igazságszolgáltatás a közigazgatástól elkülöníttetik…”


A Saint-Antoine kapu pusztulása