2025. március 19.

Kodolányi Nap Székesfehérváron


Immár hagyományosan tartották meg a Kodolányi Napot a Kodolányi János Egyetemen. Kodolányi János a magyar irodalom ismert regényírója 1899. március 13-án született, és az egyetem minden évben ezen a napon emlékezik névadójára Székesfehérváron. Az ünnepi program budapesti koszorúzással kezdődött, majd székesfehérvári diplomaátadókkal folytatódott. Háromszáz hallgató szerzett diplomát a keresztféléves képzés keretében, ők kapták meg okleveleiket. A délutáni programot a Városháza Dísztermében rendezték meg, ahol szenátusi és fenntartó tanácsi ülést tartottak.

A Kodolányi Nap programsorozata reggel kezdődött Budapesten, a Farkasréti temetőben, ahol Domokos Tamás, a Fenntartói Tanács elnöke a hallgatókkal közösen koszorúzta meg Kodolányi János nyughelyét. A programok délelőtt Székesfehérváron diplomaátadókkal folytatódtak, ahol személyesen mintegy kétszáz végzős vette át a diplomáját a Gazdaságtudományi, a Humántudományi és az Újmédia és Kreatívipari Karokon.

Délután a megújult Kodolányi Egyetem két legfontosabb testülete, az akadémiai feladatokért felelős Szenátus és a hosszútávú stratégiáért felelős Fenntartó Tanács összevont, sajtónyilvános ünnepi ülésével folytatódtak az események a Városháza Dísztermében. Az ünnepséget Szabó Roland, a KJE Újmédia és Kreatívipari Kar előadóművészeti – jazzénekes alapszak hallgatójának fellépése nyitotta meg.

Az ünnepi ülés résztvevőit elsőként Prof. Dr. Obádovics Csilla, az Egyetem rektora köszöntötte. Mint fogalmazott, március 13-a kiemelt jelentőséggel bír, hiszen a múlt és a jövő találkozásának napja, amikor nem csak az elért eredményeket ünneplik, hanem előre is tekintenek. Itt, Székesfehérváron és más oktatási helyszíneken az oktatás, a kutatás és a fejlesztés iránti elkötelezettség határozza meg az intézmény mindennapjait. A Kodolányi János Egyetem mindig is több volt, mint egy felsőoktatási intézmény. Mindig a közösség, a tudás, a kreativitás és a társadalmi felelősségvállalás mentén működött, és működik ma is. Az Egyetem folyamatosan és dinamikusan fejlődött az elmúlt években, megkerülhetetlen szereplőjévé vált a magyar felsőoktatásnak, emellett meghatározó tudásközpont regionális és nemzetközi szinten is.

Ugyancsak köszöntötte az ünnepség résztvevőit dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. Köszönetét fejezte ki többek között Balsay István korábbi polgármesternek, akinek kezdeményezésére létrehozták a Kodolányi főiskolát. Mint mondta, az intézmény nem önmagában csak Székesfehérvár, hanem a vármegye meghatározó szereplője, és ez a helyzet még inkább erősödni fog a közös erőfeszítéseknek köszönhetően. A polgármester köszönetét fejezte ki Magyarország kormányának is az államilag finanszírozott helyek biztosításáért és azokért a döntésekért, melyeknek köszönhetően az Egyetem székhelye tavaly visszakerült Székesfehérvárra. Mint fogalmazott, Kodolányi János emlékének ápolása kiemelkedő felelősség, az ő neve kötelezi az Egyetemet a humán terület ápolására. Kodolányi műveit annak idején cenzúrázták, így ma kiemelten fontos az olyan fiatalok kinevelése, akik elmondhatják és el is merik mondani a saját véleményüket a világról – hangsúlyozta.

Beszédet mondott az ünnepségen Kodolányi Gyula költő, műfordító, egyetemi tanár, Kodolányi János unokaöccse is, aki ma is aktívan segíti az Egyetem vezetését. Felelevenítette nagybátyjához fűződő személyes viszonyát és az Egyetem létrehozásának első lépéseit. Mint mondta, Kodolányi János a középiskola utolsó három osztályát Székesfehérváron járta ki, és annak idején, a Süllyedő világban nagy szeretettel emlékezett vissza a városra, lakóira és iskoláira. Emlékeztetett arra, hogy Székesfehérvár az Árpád-kori magyar királyok koronázóvárosa és temetkezési helye volt, és ez a rang mindig is kötelezni fogja a Kodolányi Egyetemet is.

A köszöntőket elismerések, címek, emlékplakettek átadása követte, majd Domokos Tamás elnök mondott beszédet. Többek között bemutatta a Kodolányi János Egyetem 2025-2030 közötti időszakra vonatkozó, új intézményfejlesztési tervét (IFT). A koncepció címe: Kodolányi Next Gen, utalva arra, hogy az intézmény a következő generáció egyeteme kíván lenni. A IFT középpontjában szakfejlesztési, oktatásszervezési kérdések, a szakok struktúrájának átalakítása áll, illetve rögzíti a létszámbeli elvárásokat is. A cél, hogy a mostani mintegy négyezerről hatezer főre növeljék a hallgatói létszámot és ebből kétezer nappali tagozatos diák a székesfehérvári campuson tanuljon 2030-ra. Az ITF meghatározza továbbá, hogy az Egyetem sokkal inkább kapcsolódjon be Székesfehérvár életébe, beleértve a kulturális, sport- és szabadidős programokat, és ápoljon a mostaninál sokkal intenzívebb kapcsolatot a fehérvári és Fejér vármegyei oktatási intézményekkel.

Az emléknapon együttműködési megállapodást kötött a Kodolányi János Egyetem és a tatabányai székhelyű Edutus Egyetem. A két oktatási intézmény harminckét évvel ezelőtt indult el, nagyjából azonos pályán fejlődött, ma pedig a felsőoktatási magánpiac körülbelül egyharmadát lefedi. A keretmegállapodás által a két intézmény szorosabb szövetségre lép és a kölcsönösség alapján összehangolja a képzéseit.

A program az Év Tanára-díj átadásával folytatódott, az országos elismerést egy szakmai bizottság ítéli oda, amelynek tagja Dr. Kiss Róbert Richard, a KJE Újmédia és Kreatívipari Kar dékánja. A kitüntetés erkölcsi és anyagi elismerést is jelent azoknak a pedagógusoknak, akik tevékenységükkel hozzájárulnak ahhoz, hogy az elkövetkezendő generáció tagjai megfelelő tudás és erkölcsi útmutatás birtokában készülhessenek fel az életre. Év Tanára országos díjat kapott Polgár Anikó, a budapesti Csík Ferenc Általános Iskola és Gimnázium intézményvezetője, külhoni kategóriában díjazták Nagy Lajost, a Péterfalvi Református Líceum pedagógusát, míg az Év óvodapedagógusa Dócs Mihályné, a Dunakeszi Óvodai és Humán Szolgáltató Központ és Könyvtár Meseház Tagóvodájának igazgatója lett.


LEGFRISSEBB VIDEÓK

Az atomkor hajnala


„Az igazságszolgáltatás a közigazgatástól elkülöníttetik…”


A Saint-Antoine kapu pusztulása